poniedziałek, 26 maja 2014

28. "Krwawy umysł" Adrian Zawadzki

Autor: Adrian Zawadzki
Tytuł: Krwawy umysł
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 277

Czym jest umysł? Umysł nie jest mózgiem. Gdy człowiek się rodzi wyposażony jest w całą możliwą wiedzę. W momencie przyjścia na świat jest mądrzejszy niż ktokolwiek, kto posiada całą wiedzę współczesnego świata. Pierwotną funkcją umysłu jest umożliwienie bezpiecznego poruszania się w fizycznym świecie. Umysł ma w tym pomagać, byśmy się nie poparzyli, nie zatruli. Umysł jest bardziej jak instynkt samozachowawczy. Dzięki niemu mamy możliwość czerpać mądrość i prawdę o świecie, jest on instrukcją obsługi świata, która umożliwia przetrwanie. Przez lata ta instrukcja obsługi świata ewoluowała, stała się bardziej rozbudowana - zmieniła się w zbiór przekonań, wielopokoleniowych wniosków wyciąganych z życiowych doświadczeń. Umysł zamienił się w pseudo "prawdy". Jest on tak skonstruowany, że pozwala mieć człowiekowi inne wierzenia. Zajrzyjmy w głąb umysłu członków trzeciego pokolenia eXst eXiste w książce, która jest debiutem Adriana Zawadzkiego.

Przygodę umysłową z książką zaczynamy niejako od końca. W prologu autor ukazuje scenę finałową w postaci masakry dokonanej na członkach eXst eXiste oraz ich przywódcy. Kto dokonał rzezi? Umysł inny niż wszystkie - ten wyjątkowy. Przeżył tylko jeden, jak mu się wydaje - ocalony przez diabła, z którym przyjdzie mu się spotkać. Po przeczytaniu książki do końca i wyciągnięciu wniosków, czytelnik z całą pewnością zrozumie ten zabieg, podjęty przez autora. Jeszcze inna część czytelników z pewnością będzie mogła utożsamić się z "ocalałym" - co do tego nie mam wątpliwości.

Książka ta porusza wiele ważnych tematów współczesnego świata, jest napisana w swój wyjątkowy, specyficzny sposób. Realia i zasady, którymi kieruje się współczesny świat zostały napisane i zobrazowane poprzez młodych ludzi - Realitów. Kim oni tak właściwie są? eXst eXiste jest organizacją założoną przez cztery osoby, które są najbardziej wpływowymi ludźmi świata. Kierują się oni zasadami stworzonymi przez siebie, mają swoje założenia, wymagania - ale zupełnie inaczej odzwierciedlają się one w ich życiu.

Dostrzegamy tu problemy, z jakimi boryka się świat w momencie wkroczenia w nowe tysiąclecie, do XXI wieku. Kościół, któremu brakuje tego misyjnego żaru oraz odważnych aktów wiary. Kościół, który zamiast przyciągać wiernych dzieli, nie potrafi zaakceptować faktu, że ludzie są różni i mają różne potrzeby. Ludzie są nie tylko biernymi odbiorcami siłą narzucanej im woli, powinni mieć prawo współdecydowania. Realici są odzwierciedleniem tego, co przynosi nam rozwój techniki. Umysły ludzi nie potrafią w należyty sposób wykorzystać tego faktu, umiejętnie udoskonalić swojego życia zarówno pod względem jednostki jak i na skalę globalną. Wszystko to należy zrozumieć, bo to jest podstawa. Jeśli rozumiemy - możemy oceniać, czy jest to dobre, czy złe. Należy wyciągnąć wnioski z poprzedniego tysiąclecia - zrozumieć błędy postępowania ludzkiego umysłu, tych którzy mają władzę i kreują świat, w konsekwencji zmiany te wprowadzić w teraźniejszości. Zmiany są potrzebne. Literatura upada, wypychana jest przez elektroniczne nowości co powoduje wręcz stagnację umysłu. Książka ta ma na celu obudzenie w czytelniku swojego spojrzenia na świat, tego co się dzieje - a dzieje się źle. Trzeba odnaleźć wskazówki, które pokażą nam właściwą drogę. Klucz jest w naszym umyśle.

Istotnym problemem ukazanym w książce jest bogactwo, mamona i władza. Jak wiadomo, kto ma pieniądze, ten ma władzę. Od takich ludzi zależy to, co się dzieje. Główny Przewodniczący eXist eXiste jest człowiekiem bogatym, trzymającym władzę a znajomości dają więcej możliwości. Możemy wywnioskować, że takie osoby mają wpływ na korporacje, banki, telewizję, światowe instytucje. Ponadto wpływy take przechodzą często "z ojca na syna" - grupa trzymająca władzę rządząca się swoimi prawami. Przyjmowanie nowych członków do stowarzyszenie eXst eXiste jest oparte na konkretnych warunkach, co możemy odnieść do rzeczywistości - tu, by dołączyć do możnych i władców tego świata należy zaakceptować ich warunki, bez sprzeciwu. Faktem jest także, że ludzie od bogactwa się zmieniają. Każdy z nas musi wziąć sprawy w swoje ręce. Musi się pojawić "Krwawy umysł", który zmieni bieg wydarzeń, zburzy nieład i zerwie sieć układów. Potrzebna jest zmiana, potrzebne jest poznanie, potrzebna jest świadoma ocena i rozróżnienie dobra od zła.

W "Krwawym umyśle" członkowie trzeciego pokolenia eXst eXiste  są aluzją do młodzieży XXI wieku. Czy jest aż tak zła? Zażywa narkotyki, nadużywa alkoholu, uprawia sex, próbuje "zabłysnąć". To wszystko istniało i istnieć będzie, tak już jest. To nie tak, że ci, którzy popadli w te nałogi wybrali sobie ten styl życia - większość z nich nie widziała wyboru, nie widziała sensu w walce, nie wytrzymała psychicznie. Młodzi powinni zostawić po sobie ślad, w którym będą zawarte osiągnięcia a nie upadki - to od nich w przyszłości będą zależeć losy świata. Kim jesteś Umyśle, kim się stałeś, dlaczego często upadasz tak nisko?

"Krwawy umysł" jest książką "trudną" i tak jak książkę jednego z bohaterów "Krwawego umysłu" - Tristana Roance, zrozumiemy czytając ją "między wierszami". Tristana możemy utożsamić z autorem omawianej książki, który chce, aby czytelnik zastanowił się nad tym, co się dzieje na świecie. Każdy, kto przeczyta tę książkę na swój sposób zinterpretuje jej treść, oceni zachowanie członków eXist eXiste, gdyż autor daje nam taką możliwość samemu ich nie oceniając.

Książka Adriana Zawadzkiego z pewnością zasługuje na szczególną uwagę. Należy ją czytać w pełnym skupieniu, z dokładnością i wyczytać z niej to, co ma być jej przekazem. Moja recenzja jest odczytem tego, co ja wyczytałem między wierszami. Mimo to, nie jestem do końca przekonany czy to było zamierzeniem autora. Jest to jak najbardziej udany debiut, gdzie książka zmusza do myślenia i wyciągnięcia wniosków, "otwarcia" swojego umysłu i w miarę możliwości - zmiany na lepsze. Zmiany nie tylko na dziś, na jutro, ale na całą przyszłość.


Ocena: 9/10
Krwawy umysł [Adrian Zawadzki] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję Autorowi7 komentarzy:

 1. Nie wiem, kto decydował przy wyborze okładki, ale ta jest delikatnie mówiąc koszmarna. Co do fabuły wydaje się interesująca, ale jednocześnie... ambitna. Takie mam wrażenie, dlatego obawiam się z nią zmierzyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wysoka ocena. Jak na debiut, z Twojej recenzji, wynika że książka jest naprawdę warta przeczytania. Z chęcią zapoznałabym się z twórczością autora. Pozdrawiam, Marcelina ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tej książce, ale w dalszym ciągu nie jestem do końca przekonana czy to coś dla mnie. A okładka jest na prawdę okropna - odstrasza bardziej niż zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ambitna książka. Lubię takie i z chęcią przeczytam.
  Moi przedmówcy piszą o okładce. Jest faktycznie okropna, ale i niepokojąca.

  OdpowiedzUsuń
 5. O! To muszę przeczytać...

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubie czytać debiuty, zwłaszcza jeśli są udane :) Jak będę mieć okazję, to na pewni i ten debiut przeczytam i zrecenzuję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak wiesz czytałam ją już jakiś czas temu i w związku z tym byłam bardzo ciekawa Twojej opinii.
  Przekazałeś ją trochę w inny sposób niż się spodziewałam... ale to zdecydowanie nie jest książka, która należy do łatwych w interpretacji.
  Z niecierpliwością oczekuję na drugi tom.
  I mam nadzieję, że kolejne okładki będą równie genialne jak ta ;)

  OdpowiedzUsuń