piątek, 9 maja 2014

20. "Aptekarz" Tomasz Stężała

Autor: Tomasz Stężała
Tytuł: Aptekarz
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Liczba stron: 368

Po dziś dzień krąży wiele opowieści o skarbach zrabowanych przez hitlerowców, dokumentów, dzieł sztuki. Znikające wraz z nimi ciężarówki czy nawet pociągi nie budzą zdziwienia. Co kryją ich tajemnice? Wycieczka z książką Tomasza Stężały może uchylić nam trochę tajemnicy, a także sprawić, że zapragniemy być poszukiwaczami skarbów oraz sprawić, że będziemy chcieli spróbować rozwikłać któryś z sekretów II Wojny Światowej. Przenieśmy się zatem do Elbląga, by poznać najczarniejszy okres w jego dziejach.


Akcja książki zaczyna się zimą, w styczniu 1945 roku od pojawienia się rannego Niemca w aptece w Elblągu, która prowadzona jest przez aptekarzy - Edmunda Boehmera i jego syna, Horsta Boehmera. Ranny żołnierz informuje aptekarzy, że ma ze sobą ważne dokumenty, które wiezie do Berlina. Dokumenty te znajdują się w samochodzie, na jednej z ulic Elbląga. Edmund Boehmer wraz z niemieckim  kapitanem Scheppke, znajdują porzucony samochód oraz skrzynie, w których znajdują się tajemnicze księgi. Aptekarz rozpoznaje jedną z nich, która została skradziona na przełomie 1933/1934 roku. Była to księga Nitschamana - kompozytora i pisarza. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że nie wiadomo kto aktualnie jest właścicielem ksiąg. 


Przeglądając książki okazuje się, zza otwartej oprawy wystają arkusze pergaminu. Ojciec z synem postanawiają je wydostać i ukryć. Edmund zaczyna tłumaczyć zapiski na pergaminach, które początkowo opisują zdobywanie miejscowych terenów przez rycerzy Balka. 


Pewnego dnia do apteki przychodzi Else Preuß, aby dostać lekarstwo dla swojej córki. Horst Boehmer wydaje się być zainteresowany jej urodą. W tym czasie ranny z wypadku mężczyzna - Bergmann, wypisuje się ze szpitala, o czym dowiaduję się Scheppke od lekarza, a aptekę Boehmerów zaczyna obserwować Heinz Cohn - oficer gestapo. Cohn wie o istnieniu ksiąg oraz to, że dwaj aptekarze są w ich posiadaniu. Ludzie Scheppkego wedle planu, aby zmylić gestapo robią rekwizycję apteki. Wywożą skrzynie (bez ksiąg), medykamenty, koce, butelki alkoholu itp. ciężarówką. Okazuje się, że Bergmann prawdopodobnie współpracuje z gestapo odnośnie tematu zaginionych ksiąg z samochodu. Od tego momentu zaczyna się prawdziwa walka o zdobycie ksiąg i pergaminów, którymi zainteresowani są nie tylko wpływowi ludzie tych czasów, ale także instytucje. Komu najbardziej zależy na odkryciu tajemnicy i dlaczego? Co się stanie z pergaminami? Czy uda się wreszcie wyjaśnić ich zagadkę? Jaką rolę odegra sąsiad Boehmerów Karl Bauer oraz ksiądz Józef Przepierski? Jaką tajemnicę ukrywa przed Else jej stryj a jednocześnie kreisleiter Elblinga - Emil Preuß? 


Książka idealnie odzwierciedla wydarzenia, umieszczona w realiach II Wojny Światowej. Nie ma tu miejsca na koloryzację zdarzeń. Czytając książkę czułem się tak, jakbym uczestniczył w przebiegu zdarzeń. Styczeń 1945 roku to okres końcowy wojny. Do Elbląga zaczęli wkraczać sowieci, co dodało pikanterii akcji. Popłoch wycofujących się wojsk niemieckich, ewakuacja ludności a przy tym bombardowania przez samoloty, świst wystrzeliwanych pocisków, wybuchy granatów, odgłosy jadących sowieckich czołgów - wszystko to w Elblągu, do którego zabiera nas autor książki. Akcja rozgrywa się w prawdziwym, wojennym Elblągu, na autentycznych elbląskich ulicach, pod prawdziwym elbląskim niebem. Na końcu książki możemy znaleźć prawdziwe zdjęcia z czasów wojennych, które przedstawiają miejsca, w których rozgrywa się akcja. 


Książkę mogę polecić każdemu - zarówno miłośnikowi historii jak i osobom lubiącym wątki sensacyjno-kryminalne, doskonale zarysowane tło akcji. Mam tylko jedną uwagę dla czytelników, a zarazem ostrzeżenie - książka od pierwszej do ostatniej strony trzyma w napięciu! 


Ocena: 8/10
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję

7 komentarzy:

 1. Podoba mi się umiejscowienie historyczne książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Do mnie najbardziej przemówiły wątki kryminalne. W połączeniu z czasem akcji, naprawdę może być ciekawie. Pozdrawiam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fabuła książki osadzona w latach II wojny światowej - muszę to przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawie się zapowiada może kiedyś trafi w moje ręce. ;)
  Mnie bardziej interesują wątki sensacyjno-kryminalne. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oho, wygląda, że to coś dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka, którą napisał mój były wychowawca z ogólniaka <3

  OdpowiedzUsuń