czwartek, 24 kwietnia 2014

18. "Złoty kryształ" Kinga Kozieł

Autor: Kinga Kozieł
Tytuł: Złoty kryształ
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Liczba stron: 472"Złoty kryształ" to debiutancka książka młodej autorki Kingi Kozieł. Napisała tę książkę będąc w liceum, postanowiła wydać ją po maturze.

Akcja książki rozgrywa się we współczesności, jej główną bohaterką jest młoda Lily Foster - dziewczyna o blond włosach, bujnej wyobraźni. Jak każda dziewczyna w tym wieku skupia się na nauce, dobrych ocenach i wzorowym świadectwie. Pewnego dnia po powrocie ze szkoły poznaje wróżkę Mgiełkę, od której dowiaduje się o swoim przeznaczeniu. Dostaje ona swój magiczny kryształ i zapewnienie, że wkrótce ujawnią się jej moce. Lily jest bowiem jedną z dwunastu walecznych walkirii. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa księżniczce świata czterech gwiazd. Lily stawia czoła wyzwaniu, jednak na jej drodze staje Perkus - mag światła. Lily nie jest jeszcze świadoma, że to dopiero początek. Z biegiem czasu poznaje kolejne walkirie oraz ich talenty. Wkrótce okazuje się, że korzystanie z magii nie jest takie łatwe, jak się wydawało. W głowie Lily roi się od pytań odnośnie nowego świata, w którym przyszło jej żyć. Do końca nie rozumie zasad, które obowiązują w świecie magii. Dziewczyna wkrótce będzie musiała zmierzyć się ze swoją przeszłością oraz przyszłością, która jest zdecydowanie bardziej przerażająca.

W momencie czytania książki przenosimy się do świata magicznego, gdzie bardzo młodzi ludzie zmagają się z porywami serca, odkrywają i poznają granice swoich możliwości, walczą z wrogiem, który nie zawsze jest wyznawcą zasady fair-play. Każde z nich zostało obdarzone innym rodzajem magii, przez co muszą ze sobą współpracować. Tak jak w życiu - nie jest to proste. Pojawia się brak zaufania i różnice zdań.

Jak przystało na dobrą książkę fantasy, rozbudza ona wyobraźnię już od samego początku - intrygująco, z każdą kolejną stroną elementy zdarzeń tworzą logiczny obraz. W książce nie ma zbędnych informacji. Te ważne dla czytelnika podane są w taki sposób, że nie ma możliwości, abyśmy ich nie zauważyli. Bohaterowie książki dają się lubić, zrozumiemy ich odczucia i ważne przemyślenia. Posiadają oni także wady, ale nikt przecież nie jest doskonały. Ich zmagania dotyczą problemów, z którymi boryka się każdy nastolatek - miłość, wierność, poszukiwanie odpowiedzi na własne pytania. Czasami i my w realnym świecie mamy wrażenie napotykając na drodze życia problemy, rozterki czy ludzi, że wydaję się nam, iż jest to nie realne, fantastyczne, wymyślone.

Język, którym posługuje się autorka jest prosty i treściwy. Możemy spojrzeć na wydarzenia z kilku perspektyw. Odczuwamy to, co bohaterowie. Jest to dużym plusem, gdyż ułatwia to zrozumienie ich decyzji i postępowania.

"Złoty kryształ" zabiera nas tam, gdzie magia ma wielką moc. Jest to bardzo ciekawa, a zarazem intrygująca przygoda. Książkę polecam fanom gatunku fantasy; tym, którzy lubią obcować z magią. Także tym, którzy są gotowi na spotkanie z rówieśnikami, którzy dzielnie stawiają czoła wydarzeniom, które tak naprawdę nie powinny mieć miejsca w życiu młodych ludzi.

Ocena: 8/10Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję autorce Kindze Kozieł

6 komentarzy:

 1. Ocena jest wysoka, być może się skuszę, opowieść wydaje się interesująca. :-)
  Zapraszam na rozdanie. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj zapowiada się wspaniale... <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsze, co mi się rzuciło w oczy to niesamowita okładka, później Twój opis lekko zaciekawił, ale mam też pewne obawy. I pierwszy raz spotykam książkę młodego pisarza, a tak grubą. ;) To działa na plus. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam. Nazywam się Krystian i prowadzę wyzwanie pt"Gatunkowy miesięcznik"
  Majowym gatunkiem jest "fantasy". Chciałbym Cię serdecznie zaprosić do wzięcia udziału w tej zabawie. Zapraszam po szczegóły ;)

  http://przeczytane-slowa.blogspot.com/2014/04/gatunkowy-miesiecznik.html

  OdpowiedzUsuń