środa, 23 kwietnia 2014

17. "Oddziały wyklętych" Szymon Nowak

Autor: Szymon Nowak
Tytuł: Oddziały wyklętych
Wydawnictwo: Fronda
Liczba stron: 432

Szymon Nowak w swojej książce opisuje losy żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, walczyli o wyzwolenie ojczyzny z rąk komunistów. Żołnierze Ci byli członkami podziemia antykomunistycznego, które toczyło bój o wolność w nierównej walce z agenturą bezpieki.

Autor książki w jednym tomie podjął próbę zebrania wydarzeń z lat 1944-1963. Książka podzielona jest na osiemnaście rozdziałów, w których z zapartym tchem śledzimy przebieg walk i odwagę bohaterów, która na zawsze zapisała się w kartach historii wolnej Polski.

Bez względu na płeć żołnierze ci wyrazili swoją chęć na ukrywanie się i prowadzenie narodowowyzwoleńczej walki. Wielu z nich stracono w więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Kilku z nich udało się zidentyfikować, jednak do dziś słyszymy komunikaty o znalezieniu kolejnych zwłok na tzw. Łączce. Ich nazwiska zostały dokładnie wymazane z kart historii. Było to przyczyną, przez którą historycy nie mogli w sposób wyczerpujący i szczegółowy przybliżyć tematu wojny domowej, która miała miejsce w początkach Polski Ludowej. Po przegranej wojnie przez III Rzeszę, tereny naszego kraju zajęła bolszewicka Rosja wraz ze swoją agenturą.

W książce przedstawiona jest historia 22 oddziałów organizacji niepodległościowych. Opisana przez autora historia niektórych z nich sięga jeszcze czasów walki z nazistowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej. Przedstawiony został także skład osobowy dowódców oddziałów; obszarów, na których prowadzone były akcje wojskowo-dywersyjne. Każdy rozdział jest swego rodzaju odrębną opowieścią o losach żołnierzy. Wstęp oraz zakończenie książki nie stanowią jednolitej całości. Książka napisana jest prostym językiem, łatwym do przyswojenia, przez co szybko się ją czyta.

Książka Szymona Nowaka zasługuje na szczególną uwagę, gdyż ogromny jej atut stanowią oryginalne zdjęcia, które są wzbogaceniem tekstu. Za okładką znajduje się mapa, która przedstawia miejsca, w których działały oddziały żołnierzy wyklętych. Ta książka to nie tylko granice powojennej Polski, ale także te sprzed 1939 roku. Czytając książkę z łatwością umiejscowiłem opisywane wydarzenia w konkretnych miejscach. O kunszcie literackim autora świadczy bogactwo nazwisk, pseudonimów czy dokładnego opisu walk żołnierzy, od których nie można oderwać oczu. Celem napisania książki bez wątpienia było przekazanie czytelnikowi zmagań w życiu codziennym w komunistycznej rzeczywistości i niezłomnej walki żołnierzy, których duch patriotyzmu oraz honor polskiego żołnierza nie pozwolił złożyć broni. Do takiej sytuacji, jaka miała miejsce w opisywanych wydarzeniach w dużej mierze przyczynili się Amerykanie i Anglicy w Teheranie, Jałcie i Poczdamie.

Ocena: 8/10Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki 
dziękuję Wydawnictwu4 komentarze:

 1. Niestety, ale książka zdecydowanie nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematycznie książka mnie nie zainteresowała, ale cieszę się, że autor ubogacił ją oryginalnymi zdjęciami oraz mapą, która przedstawia miejsca, w których działały oddziały żołnierzy wyklętych. Za to duży plus dla niego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie lubię książek, w których obszernie opisywany jest obraz walki, wtedy raczej je omijam, jednak są książki, dla których z różnych powodów zrobiłam wyjątek, ta będzie chyba kolejną, bo ostatnio tak głośno było o żołnierzach wyklętych, że chciałabym dowiedzieć się o nich coś więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam książki o takiej tematyce! :)
  Będę jej szukał po bibliotekach ;)

  OdpowiedzUsuń