wtorek, 22 kwietnia 2014

16. "Wojskowa walka wręcz" Aleksiej Kadocznikow

Autor: Aleksiej Kadocznikow
Tytuł: Wojskowa walka wręcz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Aha!
Liczba stron: 349

Książka Aleksieja Aleksiejewicza Kadocznikowa jest doskonałym materiałem teoretycznym rosyjskiego podejścia do szkolenia w zakresie walki wręcz. Jest również prawdziwą gratką dla tych, którzy sięgają po oryginalne teksty trenerów rosyjskich, którzy mają w tej tematyce spore doświadczenie. Jest to doskonały materiał szkoleniowym dla osób, które jeszcze nie słyszały o rosyjskich doświadczeniach w tej tematyce – zapoznanie się z niniejszą książką przez osoby zaczynające swoje doświadczenie w zakresie specjalistycznych technik oraz taktyki w walce przybliży wizję szkolenia samych siebie oraz będzie inspiracją i znakomitą pomocą dla czytelnika. Dodam także, że niniejszy podręcznik jest dobrym wstępem do cyklu „Biblioteka GROM Combat”, który ukarze się za pośrednictwem Wydawnictwa Aha! Będzie to pierwszy w Polsce tego typu klasyfikowany wykład bazujący na systemie szkoleniowym polskiej Jednostki GROM – systemu Grom Combat. Twórcą systemu o którym mowa jest współorganizator Jednostki GROM – płk. Leszek Drewniak, znany miłośnikom sztuk i sportów walki oraz ludziom, którzy związani są ze szkoleniami specjalistycznych służb mundurowych. Ponadto jest on ekspertem wypowiadającym się z szacunkiem o rosyjskiej myśli szkoleniowej w dziedzinie walki wręcz.

Systemu Kadocznikowa nie należy traktować jako nauki walki wręcz opracowanej z myślą o żołnierzach. Są to raczej zasady przetrwania w trakcie zadań bojowych nie tylko dla żołnierzy specnazu, lecz także doskonałe dla zwykłych ludzi. Czytając książkę dowiemy się, jak mobilizować wewnętrzne rezerwy, nie myśleć o zmęczeniu i bólu, a także umiejętnie wykorzystać wszystkie dostępne środki i możliwości samoobrony. 

Poprzez praktykowanie walki wręcz podczas treningów otrzymamy lepsze efekty od poznania teorii, lecz aby dobrze je zrozumieć trzeba zagłębić się nad ich strukturą. Dzięki tej książce poznamy istotę wojskowej walki wręcz, metodykę jej nauczania, charakterystykę zdolności merytorycznych, podstawy i kolejność szkolenia. Książka podzielona jest na poszczególne rozdziały, z których każdy omawia zagadnienie związane z tematem książki. Poznamy m.in. metosy obezwładnienia przeciwnika uzbrojonego w pałkę, karabin maszynowy, nóż, pistolet. To każdej techniki samoobrony mamy do dyspozycji zdjęcia wykonywanych czynności,które są bardzo szczegółowe, a jednocześnie proste do zrozumienia i zastosowania. Czytelnik może zapoznać się także z technikami walki za pomocą różnych przedmiotów przeciwko uzbrojonemu napastnikowi. Ma on również możliwość poznać szczegółowe informacje na temat medycyny specjalnej oraz pierwszej pomocy w wyniku zadania ran ostrych, nieszczęsliwych wypadków, ciał obcych, zatruć, a także urazów termicznych. Omówione zostały także podstawowe technik reanimacji. Ponadto znajdziemy także mapę wrażliwych punktów na ciele człowieka.

Książka Kadocznikowa jest prosta i łatwa w czytaniu, opanowanie technik walki wręcz ułatwiają w dużej mierze ilustracje przypisane każdemu zagadnieniu. Książkę mogę polecić osobom, które uprawiają sztuki walki, członkom służb mundurowych, a także tym, którzy sięintersują samoobroną, prowadzą różnego rodzaju kursy powiązane z techniką walki wręcz. Książka ta może stanowić również dobry użytek dla osób, które same chcą się nauczyć kilku technik samoobrony na wypadek niespodziewanego ataku przez napastika w codziennych sytuacjach życiowych. Ocena: 9/10Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki 
dziękuję Wydawnictwu

3 komentarze:

  1. Cieszę się, że trafiłeś na interesującą pozycję. Mnie niestety ona nie zaintrygowała, jej tematyka nie leży w mojej naturze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Może kiedyś się skuszę, mam nadzieję ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. O, właśnie się miałem za tę książkę zabrać! Dobrze wiedzieć, że jest bardzo dobra :)

    OdpowiedzUsuń