środa, 16 kwietnia 2014

15. Serce i magia" Irena Chołuj

Autor: Irena Chołuj
Tytuł: Serce i magia
Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Liczba stron: 328

Autorka książki jest konferansjerem, animatorem kultury, autorem tekstów kabaretowych nagradzanych na ogólnopolskich przeglądach, choreografem oraz organizatorem imprez. Jak sama podkreśla, książka została napisana na potrzeby czytelników. Wykreowała w niej postaci kontrowersyjne, które mimo wszystko wzbudzają sympatię. Rynek jest dosłownie zasypany fantastyką, lecz każdy z nas ma inne upodobania czytelnicze. Książek nigdy za mało.

"Serce i magia" to książka pełna wartkiej akcji, interesujących narracji. To, co mnie zaskoczyło już od pierwszych stron to zabawne dialogi, które rozśmieszą nie jednego czytelnika. Książka ta jest nasycona magią oraz skrajnością pod różną postacią - piękne szaty przeplatają się z łachmanami, piękno z brzydotą, bogactwo z biedą. To wszystko za sprawą czarownic, które ze swoimi zdolnościami mogłyby być piękne, a jednak przybierają brzydką postać, ubrane są w łachmany i stosują wobec siebie cięte riposty, które współgrają z ich wyglądem zewnętrznym. Takie zestawienie sprawiło, że moja wyobraźnia została pobudzona w stu procentach.

Czarownice przeżywają troski, odczuwają stany psychiczne tak jak zwykli ludzie. Główna bohaterka Wichora przejawia talenty literackie, co skłoniło mnie do refleksji nad tym, iż autorka pod jej postacią uwieczniła sama siebie. Znajdziemy tu także sceny nienawiści, matactwo, intrygę i zazdrość przeplatane historią namiętnego romansu. Dodaje to książce swoistego uroku.

Główną rolę odgrywa misja Natana, która polega na uratowaniu przez niego dwóch światów - kosmosu i magii. Jest on bowiem właścicielem szczególnego daru. Wspomniane przeze mnie czarownice są trzema siostrami - na pół wiedźmami, na pół wróżkami - żyjącymi w krainie Zagaria, znajdującym się między kosmosem a światem rzeczywistym. Mają one swój udział w misji Natana. Czy jego misja zakończy się sukcesem, czy totalną porażką? Czy kraina sióstr zostanie ocalona? Czy rodzące się uczucie między bohaterami przyniesie poważniejsze skutki?

Czytając książkę miałem nieodparte wrażenie, że Irena Chołuj posługiwała się językiem młodzieżowym, który przejawiał się w wypowiedziach czarownic. Jedynym minusem są nazwy miejsc i imion, które ciężko zapamiętać. Książka ma ciekawą fabułę, bohaterów stopniowo zdobywających zaufanie czytelnika. Książkę tę mogę polecić każdemu bez względu na wiek, wielbicielom fantastyki i romantycznych powieści. Zachęcam do przeczytania książki.

Ocena: 8/10
Serce i magia [Irena Chołuj] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINEZa możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję Wydawnictwu


7 komentarzy:

 1. Jakoś nie przekonuje mnie ta pozycja do siebie. Choć ciekawie o niej napisałeś to fabuła nie do końca jawi mi się jako ta bardzo interesująca. Może kiedyś się do niej przekonam i skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od dawna szukam czegoś o czarownicach, czegoś, co nie będzie typową powieścią dla nastolatek, myślę, że to byłby dobry wybór :D Będę się za nią rozglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo, że ocena zachęcająca to nie przemawia do mnie ta książka. Jednak nie skreślam jej, może kiedyś wpadnie w moje ręce i ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba się skuszę ;) Przynajmniej nie będę potem żałować :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi zachęcająco. Ciekawa fabuła i śmieszne dialogi? Będzie w sam raz na coś pomiędzy bardziej ambitną literaturą :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Naprawdę mnie zachęciłaś tak pozytywną opinią! Z największą chęcią przeczytam. + Dołączam się do czytelników bloga. ;)

  shelf-of-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Hm..., chyba mam trochę wspólnego z autorką... :)

  OdpowiedzUsuń