środa, 26 marca 2014

4. "Wybuch" Graham Masterton

Autor: Graham Masterton
Tytuł: Wybuch
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
Liczba stron: 319


"Wybuch" Mastertona to książka, która ukazała się bez zapowiedzi, bez specjalnej promocji. Można ją spotkać także pod tytułem "Niewinna krew". Książka ta "wpadła" przypadkiem w moje ręce, gdy przeglądałem zasoby miejskiej biblioteki.
Masterton idzie z duchem czasu nawiązując tu do ataków terrorystycznych mających miejsce w 2001 roku. Jak powszechnie wiadomo atak na dwie wierze World Trade Center spowodował pojawienie się prawdziwej plagi książek tego typu, które o dziwo bardzo dobrze się sprzedawały. Autor dobrze wie, co może przerażać dzisiejsze społeczeństwo. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że antagoniści nie mają żadnych racjonalnych powodów tłumaczących ich zachowanie. Są po prostu zwykłymi szaleńcami, którzy mordują setki niewinnych ludzi.

Akcja "Wybuchu" rozgrywa się w słonecznej Kalifornii. W jednej z prywatnych szkół w Los Angeles wybucha bomba pozbawiając życia kilkoro dzieci i nauczycieli. Pech chciał, że do tej szkoły chodził jedyny syn scenarzysty Franka Bella, który wraz z nim w momencie wybuchu znajdował się przed szkołą. Chłopiec zostaje ranny odłamkiem w plecy. Mały Danny na skutek błędnej decyzji swojego ojca umiera. Żona Franka jest zrozpaczona. Obwinia męża o niedopatrzenie. Tymczasem w Hollywood wybuchają kolejne bomby. Do zamachów przyznaje się grupa radykałów, która poprzez swoje zachowanie chce zmusić amerykański przemysł filmowy do zaprzestania emisji programów zawierających obsceniczne treści. Po wybuchu Frank poznaje tajemniczą kobietę, która wdaje się z nim w romans. Mężczyzna zaczyna widywać swojego zmarłego syna, który chce mu coś przekazać. Szybko okazuje się, że zjawy z zaświatów mają osobisty interes w tym, aby schwytać terrorystów. Te wszystkie wydarzenia doprowadzają Franka do załamania nerwowego. Organizacja Dar Tariki Tariquat (komórka terrorystyczna) planuje przeprowadzenie kolejnych ataków. Czy na pewno stoją za nią terroryści?

Obok wątku terrorystycznego na uwagę zasługują wydarzenia z życia Franka, obwiniającego się o śmierć syna. W momencie, gdy poznaje on Astrid domyślamy się, że jest z nią coś nie tak. Posiada perwersyjne skłonności seksualne, przejawia niechęć do wyjawiania faktów swojej przeszłości. Jest niczym "tabula rasa" - Frank nic o niej nie wie, a ona wydaje się znać go bardzo dobrze. Po zapoznaniu się z kilkoma thrillerami Mastertona czytelnik może wiedzieć, czego się spodziewać w momencie wyjawienia prawdziwej tożsamości Astrid na końcu powieści. Dla mnie była to niespodzianka. Jest jeszcze jeden wątek nadprzyrodzony. Duchy występujące w niniejszej książce mają inną rolę do odegrania niż przestraszenie czytelnika. Ich świat przenika się z tym, w którym żyją ludzie. Wszystko to wciąga na tyle, że z każdą przeczytaną stroną jest coraz ciekawiej. Czy Frank Bell powstrzyma zamachowców? Czy poskłada elementy układanki, które pozwolą duszy jego syna odejść w zaświaty?

Książkę tą mogę polecić każdemu. To świetna powieść o zemście, utracie bliskiej osoby, codziennej rzeczywistości i oczywiście o duchach. Książka ta wciągnęła mnie tak samo, jak inne dreszczowce Mastertona. Każdy fan grozy powinien ją przeczytać.
Ocena: 9/10

2 komentarze:

 1. Twoja recenzja bardzo mnie zaciekawiła :)
  Coś czuję, że w najbliższym czasie znów spotkam się Mastertonem :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię twórczość Mastertona. To jeden z moich ulubionych pisarzy grozy. Podoba mi się jak pisze: prosto, konkretnie, bez zbędnego wodolejstwa, jak to niestety daje się zauważyć np. u Kinga.
  ,,Wybuch'' miałam przyjemność czytać i faktycznie jest to świetny dreszczowiec. Mnie oczarował bez dwóch zdań.
  Jeśli ogólnie lubisz thrillery, to polecam mojego ukochanego pisarza P. Senecala i jego znakomitą książkę ,,Oko za oko''.
  Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny.

  OdpowiedzUsuń