poniedziałek, 31 marca 2014

7. "Chodząca mądrość. Trzy pokolenia, dwa psy i poszukiwanie szczęśliwego życia" - Gotham Chopra i Deepak Chopra

Autor: Gotham Chopra i Deepak Chopra
Tytuł: Chodząca mądrość. Trzy pokolenia, dwa psy i poszukiwanie szczęśliwego życia
Wydawnictwo: Wydawnictwo Barbelo
Liczba stron: 304

Autorzy książki próbują przekazać czytelnikowi filozofię życia, opartą o relacje ojca z synem, męża z żoną, dziadka z wnukiem, przyjaciela z przyjacielem, kuzynostwie - w każdej możliwej relacji rodzinnej. Relację tę przedstawia Deepak Chopra, którego mogą znać czytelnicy poradników. W Polsce autorzy są niezbyt znani, za to za granicą są uwielbiani i traktowani jako chodzący autorytet.

Książka nie jest typowym poradnikiem czy zbiorem myśli. Jest opowieścią pisaną w lekki sposób, o życiu, obserwacji i myśli jednego z najsłynniejszych guru duchowych dzisiejszych czasów. Przedstawione relacje są trwałe, autentyczne, a ich fundamentem jest pies. W książce są dwa psy - jeden jest wspomnieniem z dzieciństwa i pretekstem do opowiedzenia historii; drugi to suczka Cleo, która jest tu pełnowartościową bohaterką. Dzięki niej mamy możliwość wysłuchania zabawnych opowieści i poznania mądrości... Nikt z nas się nie spodziewa, ile nas może nauczyć własny pies.

W książce jest jeden ważny wątek związany z Michaelem Jacksonem, którego Gotham i Deepak Chopra znali osobiście. Myślę, że dla wielu będzie to zachęta do przeczytania tej powieści. Autor pisze o bólu i wściekłości po jego śmierci. Z przyjemnością czytałem o tej przyjaźni, różnych wydarzeniach z życia MJ, komicznych sytuacjach, ale także o bólu, samotności i odrzuceniu przez żądający świat "gwiazdy", którą już dawno świat sobie wymyślił. 

Akcja rozgrywa się w bezustannym ruchu, codziennym wirze życia, obok codziennych spraw, trosk o wychowanie syna, spotkaniach, pracy, a przede wszystkim przeogromnej przyjaźni z psem. Poruszane są tu rozmaite tematy od przywódców narodowych, wegetarianizm, przyklejaniu ludziom "etykiet" i "szufladkowaniu" poznanych osób; o tym, że wszystkie istoty są równe;chorobie, która dotknęła rodzinę; poszukiwaniu równowagi przy dzisiejszej pogoni za nowinkami. Jednym słowem to filozofia Wschodu dla ludzi Zachodu. 

Książka przede wszystkim pokazuje, jak ważną rolę odgrywa w życiu pies, do jakich wniosków można dojść, czego się można od niego nauczyć. Ważne jest to, żeby nie patrzeć na pupila tylko jak na zwierzę, które je, chodzi na spacery i śpi. Ważne jest, by patrzeć na nie jak na prawdziwego przyjaciela, który jest z nami, kocha nas, śpi z nami czasami w jednym łóżku. Są to mądre stworzenia, od których możemy się uczyć. 

"Chodząca mądrość" podzielona jest na rozdziały, gdzie każdy rozpoczyna się pytaniem Gothama do swojego ojca Deepaka. Pytaniem o sens życia i aspekty refleksyjne. Każdy rozdział jest inny, opowiada o zdarzeniu w rodzinie Chopra. Uprzedzam, że rozdziały nie są chronologicznie uporządkowane, co wprowadza trochę małego zamętu. Z czasem szczęśliwie udaje się go ogarnąć i zapomina się o tej niedogodności. 

Styl pisania książki to język prosty, potoczny, fajnie wyeksponowany w całość. Gotham ma charakter, za którym nie przepadam. Na szczęście główną bohaterką jest suczka. Czytając książkę trochę się uśmiechałem, byłem cały czas pochłonięty jej treścią, a także wyniosłem trochę nauki. Myślę, że mogło stać się to za sprawą myśli Deepaka wetkniętych "między wiersze". Jest to książka, do której na pewno wrócę. Mądra, inteligentna i zabawna. Dzięki niej inaczej spojrzymy na swojego czworonożnego pupila. Nie będę zdradzał mądrości płynących z książki, każdy musi to zrobić na swój sposób. Jest ona szczególnie odpowiednia dla osób zabieganych oraz tych, które są zagubione w materialistycznym i konsumpcyjnym świecie. 

Na samym początku książkę polecam psiarzom. Warto wiedzieć, ile może nauczyć Cię Twój własny pies. Fanom Michaela Jacksona, gdyż jego wątek naprawdę dużo daje tej książce. Każdemu, kto lubi szukać odpowiedzi na elementarne pytania dotyczące sensu życia. Polecam ją także tym, którzy codziennie rano wstają do "wyścigu szczurów", aby porozmyślali nad tymi wartościami, których za pieniądze nie da się kupić.Ocena: 9/10
Chodząca mądrość – trzy pokolenia, dwa psy i poszukiwanie szczęśliwego życia [Deepak Chopra, Gotham Chopra] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki 
dziękuję Wydawnictwu 
Wydawnictwo Barbelo

4 komentarze:

 1. Też uważam, że swojego pieska należy traktować niczym ludzkiego przyjaciela, bo to bardzo mądre zwierzęta, niekiedy nawet inteligentniejsze od niektórych ludzi i często można od nich sporo się nauczyć.
  Ciekawa książka. Jestem nią zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Taka troszkę szalona ta książka się wydaje, ale myślę, że jest sympatyczna : )
  Taka uwaga ode mnie - spróbuj nie używać w tekstach słowa 'fajnie'. Jakkolwiek bardzo pasuje, to jest ono takie puste i nie wnosi do testu nic oprócz zdziwienia czytającego i zgrzytów. To nie krytyka, to sugestia, więc proszę się nie gniewać : )

  OdpowiedzUsuń
 3. P.S. Chciałam zacząć obserwować Twój blog, ale z niejasnych przyczyn wyskakuje mi błąd przy próbie zostania obserwowanych. Wrzucę Twój blog do zakładek i spróbuję w najbliższym czasie się zalogować ponownie : )
  Pozdrawia serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam psy <3
  A ta książka wydaje się mi bardzo ciekawa. :)

  OdpowiedzUsuń