piątek, 28 marca 2014

5. Antologia "Demony"

Autor: Dębski, Grzędowicz, Jurewicz, Komuda, Kossakowska, Pilipiuk, Piekara, Siedlar, Snihur, Szrejter, Ziemkiewicz.
Tytuł: Demony
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Liczba stron: 439
W skład książki wchodzi 10 opowiadań, które są kwintesencją pomysłowości najbardziej poczytnych pisarzy fantastyki w Polsce. Spotkamy się tu z twórczością m.in. Jacka Piekary, Rafała Ziemkiewicza, Eugeniusza Dębskiego czy Mai Lidii Kossakowskiej.

Motywem przewodnim książki są demony, ukryte pod postaciami, senne i niewidoczne, wcielone, złe i brzydkie. Fantastyczną podróż zaczyna Jarosław Grzędowicz opowiadaniem "Obol dla Lilith". Opowiadanie to możemy znaleźć w książce "Popiół i kurz", będącego wstępem do wymyślonego przez autora świata "Pomiędzy". Kolejnym opowiadaniem jest "Valca Demona" Dębskiego. Jest to trochę iny klimat, ale mimo tego nie brakuje tu mroku. Następnie swoje "Więzy krwi" zawiera z czytelnikiem Kossakowska. Opowiadanie to znajdujemy w jej tomie opowiadań pod tym samym tytułem. Podczas dalszego czytania książki napięcie spada, ale Siedlar i Eva Snihur nadrabiają swoją pomysłowością. Nie zabraknie tu tajemnicy, zabójstw i krwi. Zbiór opowiadań zamyka Pilipiuk "Czytając w ziemi" oraz Rafał Ziemiański fantastycznym "Akwizytorem", który z początku odbiega od klimatu książki, ale później jest mroczniej i bardziej tajemniczo.

Warto zaopatrzyć się w tą książkę mimo tego, że przeczytaliśmy większość tamtejszej treści. Każde opowiadanie jest inne i tworzy swój specyficzny klimat. Każde jest przepełnione tym samym złem godnym wyróżnienia. Zawitamy do nieokreślonego świata - ani do dobrego, ani do złego. Wstąpimy z bohaterami do krainy szarości, która niewielu jest znana, a z której jeszcze mniej uciekło.


Ocena: 7/10

2 komentarze:

  1. Widzę, że same polskie gwiazdy w dziedzinie literatury. Zachęciłeś mnie i coś czuję, że nie długo będzie ona w moich rękach. Po prostu muszę mieć :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam tę antologię na oku. I szczerze mówiąc, będzie to chyba pierwsza jak do tej pory w pełni polska antologia jaką przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń